dazzling-dna

Úžasná DNA

pavelkabrtFakta pro stvoření Napsat komentář

Don Batten

Z creation.com, časopisu Creation 35(1) 2013, str. 38, přeložil M. T. – 02/2013. Translation granted by Creation.com – přeloženo s povolením od Creation.com.

Dnes je pro kreacionisty skvělá doba! Po pilotních studiích zveřejněných roku 20071 publikoval nyní projekt ENCODE (Encyklopedie prvků DNA) ve druhé fázi asi 30 článků svědčících o tom, že většina naší DNA je funkční, a zcela tak pohřbil evolucionistickou představu o tom, že téměř veškerá naše DNA je „odpadem“.

“Bílkoviny kóduje méně než 2% DNA; zbytek je něco jako obří velín s miliony přepínačů, které zapojují či vypojují geny produkující proteiny.”

Výzkum provádělo přes 440 vědců ze 32 institucí, a v jeho rámci proběhlo přes 1600 pokusů.2 Zjistili, že přes 80% lidské DNA něco dělá, i když podrobnosti o tom, co přesně to je, nejsou většinou ještě k dispozici. Méně než 2% DNA kóduje bílkoviny; zbytek je něco jako obří velín s miliony přepínačů, které zapojují či vypojují geny produkující proteiny. A různé buňky mají různé uspořádání takových přepínačů, protože potřebují pro svou činnost aktivitu různých částí DNA.

Na webových stránkách časopisu Discover se píše:3

„A co je ve zbývajících 20 procentech? Možná, že ani tam není odpad, podle Ewana Birneye, koordinátora řídicí analýzy projektu a, podle vlastních slov, “vedoucího stáda”. Vysvětluje, že ENCODE zkoumal pouze (!) 147 druhů buněk, a v lidském těle jich je několik tisíc. Daná část genomu možná kontroluje gen jednoho druhu buněk, ale ne jiných druhů. Prozkoumáme-li všechny buňky, objevíme možná funkce i pro zbývající část genomu. “Je pravděpodobné, že se z 80 procent stane 100 procent”, říká Birney. “Skutečně nemáme žádné velké shluky přebytečné DNA. Ta metafora s odpadem je zcela k ničemu.“

Evoluce však „odpadní DNA“ potřebuje

Ani při použití těch nejpříznivějších předpokladů evolucionisté nedokázali vysvětlit víc než jen nepatrnou část lidské DNA, takže dlouho tvrdili, že 97% či více DNA tvoří nepoužitelné zbytky z evoluce – „odpad“. A naopak, kreacionisté při vědomí toho, že jsme byli stvořeni superinteligentním Stvořitelem – „úžasně a jedinečně stvořeni“ – už dlouho zpochybňovali představu, že máme převážně nepoužitelnou DNA. Roku 1994 napsal zakladatel časopisu Creation Carl Wieland,

“Mnoho evolucionistů nemá tyto nové objevy vůbec v lásce.”
  • „Kreacionisté už dlouho předpokládali, že tato “odpadní DNA” nebude mít dlouhého trvání.“4

Mnoho evolucionistů nemá tyto nové objevy vůbec v lásce. Jeden z nich v diskuzi na webových stránkách Scientific American napsal, že o smrti odpadní DNA pochybuje a stěžoval si na „obecné škody“ způsobené publicitou ENCODE5. Jaké škody? Jistě ne vědě? Ateizmu? Poté, co uvedl tři důvody, proč evoluce potřebuje spousty odpadní DNA, usoudil, že objev 80% (+) funkčnosti DNA musí být omylem či si ho špatně vykládáme. Ale odpadní DNA je mrtvá a tato diskuze ukazuje jen na to, že evoluce by měla zemřít s ní.

(Poznámka redakce: V době psaní tohoto článku se mluvilo o 80% (+) funkčnosti DNA, ale v současnosti (2019) je to již 93%.DNA.)

Odpadní DNA? Nic takového neexistuje.

„Tímhle to zdaleka nekončí“

Vědci mají před sebou obrovský kus práce při zjišťování toho, čemu všemu tato aktivní DNA slouží. Mnohé z jejich objevů budou nepochybně velmi důležité, další část jejich práce snad méně. Je to obrovský úkol. Genetik Rick Myers poznamenal, „Ještě jsme zdaleka neskončili. Můžete hádat, že takhle to může pokračovat donekonečna.“6

Odkazy a poznámky

  1. See, Williams, A., Astonishing DNA complexity update, July 2007; creation.com/dnaupdate.
  2. See overview papers in Nature 489, 6 September 2012.
  3. Yong, E., ENCODE: the rough guide to the human genome, in the ‘Not Exactly Rocket Science’ blog; blogs.discovermagazine.com/notrocketscience/2012/09/05/encode-the-rough-guide-to-the-human-genome/
  4. Wieland, C., Junk moves up in the world, Journal of Creation 8(2):125, 1994.
  5. Jogalekar, A., Three reasons why junk DNA makes evolutionary sense; http://blogs.scientificamerican.com/the-curious-wavefunction/three-reasons-to-like-junk-dna/, 13 September, 2012.
  6. Nature 489, p.48.
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments